تحصیل در مقطع دکترا در چین

تحصیل در مقطع دکترا در چین

اخیرتعداد دانشجویان بین المللی که برای آموزش عالی به چین سفر می کنند افزایش یافته است. این مسئله به طور مستقیم براستانداردهای آموزشی چین تأثیر گذاشته وان را به سطح بسیار بالایی برده است، چین یکی از قوی ترین اقتصادهای جهان است، صنایع زیادی در تمام زمینه ها داردو در زمینه های جدید نیز در حال پیشرفت است.همچنین چین عضو اصلی گروه BRICS می باشد، گروهی که از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده که اقتصاد آن‌ها به سرعت روبه‌ پیشرفت است. دانشگاه‌‌‌‌‌های تحقیقاتی اصلی و مهم این گروه هم در چین واقع شده است. این مسئله علاوه بر پروژه‌های آموزشی ‌‌‌‌‌بین‌المللی دلیلی است برای همکاری‌‌‌‌‌‌های علمی و تخصصی و فرصتی عالی برای دانشجویان ‌بین‌المللی که مشغول تحصیل مقطع دکترا در چین هستند

دوره ی دکترا در چین شبیه به کشورهای دیگر می باشد و روش تدریس و آموزش ارائه شده در دانشگاه ها در چین در هماهنگی با استانداردهای علمی دیگر نهادهای پیشرو در جهان می باشد. جدا ازدوره کارشناسی و دوره کارشناسی ارشد،تحصیل در مقطع دکترا نیز متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. مقطع دکترا توسط نهادهای معتبر چینی ارائه می شودهمچنین فرصت های شغلی در تمام بخش های صنعت برای فارغ التحصیلان وجود دارد.یکی دیگر از دلایل تحصیل در چین در مقطع دکترا این است که دانشگاه های چین در بالاترین رتبه در میان کشورهای BRICSقرار دارد. در رده بندی بریکس موسسه کی یو اس (Brics Rankings QS)، هفت دانشگاه چین در میان ده دانشگاه برتر قرار دارند. همچنین نظام آموزش عالی چین از یک سیستم جهانی و رو به توسعه و پیشرفت استفاده می کندو از طرف دولت هم حمایت مالی می شود.

همچنین می توان به تحصیل به زبان انگلیسی در چین اشاره نمود. دانشجویان می توانند در اکثر دانشگاه های چین به زبان انگلیسی تحصیل کنند حتی بدون آنکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند البته در حد آیلتس ۵.۵ آکادمیک به زبان انگلیسی باید تسلط داشته باشید.

چین به دلیل کیفیت بالای آموزش و پرورش، اقتصاد در حال رشد ، هزینه های پایین زندگی و فرهنگ غنی این کشوربه کشوری محبوب برای تحصیل تبدیل شده است. مقطع دکترا در چین می تواند یک تجربه با ارزش علمی/حرفه ای برای شما باشد.

مدت زمان گذراندن دوره ی دکترا در چین می تواند بین سه تا شش سال طول بکشد. بعضی از رشته های محبوب برای مطالعه دکترا در چین عبارت اند از تجارت بین المللی، اقتصاد بین الملل، روانشناسی، فیزیک، امور مالی شرکت، علم مدیریت، و جامعه شناسی

شرایط تحصیل در چین در مقطع دکتری

هر مؤسسه شرایط خاصی را برای پذیرش دوره‌‌‌‌‌های آموزشی دارد، اما چند شرط کلیدی وجود دارد که لازم است:

مدرک کارشناسی ارشد: درخواست کننده باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن در رشته ی مرتبط داشته باشد

آزمون: درخواست کننده باید آزمون ورودی دانشگاه و آزمون‌‌‌‌‌های زبان را با موفقیت پشت سر بگذارد.

راهنمای پروژه: درخواست کننده باید تأییدیه ی پروژه ی خود را از استاد راهنما دریافت کند.

معرفی نامه: درخواست کننده باید حداقل دو توصیه‌نامه داشته باشد.

اگر فردی خواهان رشته‌‌‌‌‌های هنر باشد، باید نمونه کار خود را ارائه دهد که شامل عکس و محتوای شنیداری است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دوره دکترا در چین

در چین دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد، ویزای X2 برای دانشجویانی صادر می‌شود که کمتر از ۶ ماه در چین اقامت دارند ویزای X1 برای دانشجویانی که بیشتر از 6ماه اقامت دارند و دانشجویانی که در مقطع دکترا می خواهند تحصیل کنند .هزینه ی دریافت این ویزا ۶۴۹ یوان است.

دارندگان ویزای X1 در این ۵ سال چندین بار حق ورود و خروج دارند و پس از ورود به چین، باید تا مدت ۳۰ روز در ادارۀ امنیت دولتی ثبت نام و مجوز اقامت خود را دریافت کنند.

مسکن و امکانات دانشجویان دکترا در چین

خوابگاه های جدید و مختلفی برای دانشجویان دکترا وجود دارد. اتاق معمولا بین دو نفر مشترک است و در هر اتاق حمام وجود دارد. دانشگاه همچنین به دانشجویان دکتری درپیدا کردن خوابگاه یا مسکن کمک می کند.

برای دانشجویان دکترا اینترنت نامحدود در محوطه دانشگاه وجود دارد و کتابخانه CUPL یک مجموعه کوچک از کتب به زبان انگلیسی برای دانشجویان دکتری دارد.

هزینه تحصیل در چین در مقطع دکتری

در چین شهریه ی معینی وجود ندارد و براساس رشته و مؤسسه ای که انتخاب شده، هزینه‌‌‌‌هامتفاوت هستند. دانشگاه‌‌‌‌ها می‌توانند بدون هیچ محدودیتی نرخ هزینه‌‌‌‌‌های خود را تعیین کنند، اما همه ی آن‌ها از یک الگو تبعیت می‌کنند. رشته‌‌‌‌‌‌های هنر و علوم انسانی به‌نسبت رشته‌‌‌‌های دیگر شهریه ی کمتری دارند.

مبلغ سالانه برای هر رشته به صورت زیر است.

علوم مقدماتی: ۱۰.۷۵۵ – ۲۵.۹۴۰ یوان

علوم پایه و مهندسی: ۱۸.۳۴۷ – ۳۳.۵۳۲ یوان

پزشکی، ورزش و هنر: ۲۵.۳۰۷ – ۵۱.۸۷۹ یوان

هزینه‌های زندگی در چین

هزینه‌های زندگی در چین از کشورهای دیگر ارزان‌تر است. دانشجویان ‌بین‌المللی بین ۱۹۰۰ تا ۳۱۰۰ یوان در هرماه خرج می‌کنند که این هزینه به‌نسبت موقعیت مکان انها یعنی از شهری به شهر دیگر متفاوت است.

دانشجویان بین‌المللی نمیتوانند هنگام تحصیل کار کنند، پس قبل از شروع دوره‌های آموزشی، باید مطمئن شوند که استطاعت مالی دارند

بورسیه دکتری چین

دولت چین برای كمك به دانشجویان بین‌المللی، طرح بورسیه ی تحصیلی را ایجاد كرده است. این طرح را دانشجویانی می‌توانند استفاده کنند كه تصمیم دارند بیش از٣ سال در چین تحصیل کنند. متقاضیان باید مدرك تحصیلی كارشناسی ارشد و سابقه ی تحصیلی عالی داشته باشند و نباید ازهیچ بورسیه ی دیگری استفاده کنند.

این بورسیه به دو نوع محدود و کامل تقسیم می‌شود. شهریه ی کامل شامل پرداخت شهریه ی دانشگاه، ثبت نام، آزمایش‌‌‌‌‌‌ها، محل سکونت و هزینه‌‌‌‌‌های تغذیه،دریافت هزینه‌‌‌‌‌های پزشکی و بیمه ی پزشکی بورس خارجی دولت به ارزش ۶۰۰ یوان می شود.همچنین هزینه ی اقامت مجدد به ارزش ۶۰۰ یوان هنگام بازگشایی دانشکده داده میشود.

.

درجه یا مدرک دکترا در چین

مدرک دکترا از هر دانشگاه چین در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود و از مجوز رسمی و از همه سازمان های پیشرو برخوردار است.

پایان نامه و نظارت بر آن در مقطع دکتری

دانشجوی دوره دکترا باید پایان نامه ای در حدود 120،000 کلمه در طول دوره تحصیلی خود برای گرفتن مدرک دکتری تهیه کند. پانل نظارت بر پایان نامه متشکل از 3 عضو هیات علمی دانشکده حقوق بین الملل، CUPL می باشد. یک عضو خارج از دانشگاه نیز ممکن است برای پیوستن به پنل نظارت از طرف رئیس دانشکده انتخاب گردد. یک متقاضی باید حداقل 11 واحد درسی را برای فارغ التحصیلی بگذراند و از پایان نامه خود با موفقیت در مقابل 5 داور دفاع کند.

.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.