ویزای بلژیک

ویزای بلژیک

ویزای بلژیک

ویزای بلژیک از جمله ویزای شینگن است و از این رو دارای شرایط و قوانین خاصی می باشد. برای دریافت این ویزا نیاز به مدارک و طی مراحل مختلفی است و از این رو در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا شما را از تمامی ابعاد و شرایط دریافت این نوع ویزا آشنا کنیم.

بلژیک کجاست؟

بلژیک یکی از کشورهای قدیمی قاره اروپا است که پایتخت آن شهر بروکسل می باشد. شارلروآ، گنت، آنتورپ و لیژ از دیگر شهرهای بلژیک به شمار می رود. واحد پول این کشور یورو بوده و از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. جمعیت این کشور حدود 11 میلیون نفر بوده و آب و هوای آن معتدل است. کشور بلژیک از شمال با هلند، از جنوب با کشورهای لوکزامبورگ و از شرق با کشور آلمان هم مرز است. کشور بلژیک دارای مراکز خرید بسیار معتبر و جاذبه های گردشگری بسیاری است که کیفیت زندگی در این کشور را افزایش می دهد.

انواع روش های اخذ ویزا

ویزای تحصیلی

یکی از روش های دریافت ویزای بلژیک، ویزای تحصیلی می باشد. برای دریافت ویزای تحصیلی ابتدا نیاز به پذیرش در دانشگاه است. برای این کار ابتدا متقاضی باید مدارک خود را برای یکی از دانشگاه های بلژیک ارسال کرده و منتظر تاییدیه آن باشد. در صورت اخذ تاییدیه پذیرش با مراجعه به سفارت می توانند ویزای بلژیک را دریافت کنند. یکی از فاکتورهایی که تاثیر بسیاری بر روی تاییدیه دریافت ویزای متقاضی تاثیر می گذارد، انگیزه نامه می باشد. برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک متقاضی باید در دوره های بالای 6 ماه شرکت کند تا بتواند این ویزا را دریافت نماید. همچنین متقاضیان رشته های دندان پزشکی، هنر، علوم مهندسی، پزشکی و مدیریت باید در آزمون های ورودی شرکت کرده و بر اساس امتیاز پذیرش شوند. از جمله مدارم مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی به شرح ذیل می باشد:

فرم درخواست ویزا

یک عدد عکس پاسپورتی

ارائه مدرک زبان

اصل و کپی پاسپورت

نامه پذیرش

نامه تمکن مالی

عدم سوء پیشینه

مدارک پزشکی

انگیزه نامه

ویزای کاری

ویزای کاری نیز از دیگر روش های اخذ ویزای بلژیک است که مهاجرین باید فرم دعوت نامه کاری داشته باشند تا بتوانند این نوع ویزا را دریافت نمایند. دانشجویانی که در کشور بلژیک در حال تحصیل هستند در طول مدت تحصیل خود می توانند برای خود کاری را پیدا کرده و در آن مشغول شوند.

همچنین متقاضیان دریافت ویزای بلژیک از روش های مختلف دیگری همچون ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای ازدواج، ویزا جهت ملاقات با خانواده، ویزا جهت بازدیدهای رسمی و ویزا جهت رویدادهای فرهنگی و ورزشی نیز اقدام کنند. لازم به ذکر است که در تمامی روش ها باید مدارک معتبری ارائه گردد.

ویزای درمانی بلژیک

ویزای درمانی بلژیک صرفا جهت درمان و طی مراحل پزشکی انجام می شود. برای دریافت این نوع ویزا باید تایید شود که خدمات پزشکی در کشور فرد جوابگوی درمان وی نیست. این نوع ویزا موقتی بوده و تنها تا پایان درمان دارای اعتبار است. برای دریافت ویزای درمانی فرد باید تمامی مدارک پزشکی را به سفارت بلژیک تحویل دهند.

سرمایه گذاری در بلژیک

یکی دیگر از روش هایی که مهاجرین می توانند از طریق آن ویزای این کشور را دریافت کنند، سرمایه گذاری در بلژیک می باشد. این سرمایه گذاری دارای سقف خاصی است و فرد از روش های مختلفی همچون خرید خانه در بلژیک و یا راه اندازی کسب و کار و تجارت می تواند ویزای بلژیک را دریافت کند.

تحصیل در بلژیک

دانشگاه بلژیک در کل دنیا شناخته شده بوده و مدرک آن در سرتاسر کشور قابل قبول است. دانشگاه بلژیک رشته های بسیار متعددی را به دانشجویان ارائه می کند و کیفیت آموزشی این دانشگاه ها بسیار بالا می باشد. برای تحصیل در دانشگاه های بلژیک باید تمامی مدارک خود را به زبان بلژیکی به صورت رسمی ترجمه کرده و در روز مشخص شده در سایت برای دانشگاه ارسال کنید.

انواع ویزای بلژیک چیست؟

همان طور که می دانید برای سفر و ورود به کشور بلژیک نیاز به ویزای این کشور می باشد. در غیر این صورت شما قادر به ورود به بلژیک نخواهید بود. بلژیک نیز مانند هر کشوری شرایطی را برای مهاجرین قرار داده و از روش های مختلفی ویزا ارائه می کند. از جمله انواع ویزای بلژیک به شرح ذیل می باشد:

ویزای توریستی بلژیک

افرادی که قصد گردش و تفریح در بلژیک را دارند می توانند با اخذ ویزای توریستی به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشند. برای دریافت این نوع ویزا مهاجر باید به سفارت بلژیک مراجعه کرده و درخواست خود را ارسال کنند.

ویزای تجاری بلژیک

ویزای تجاری بلژیک برای مهاجرینی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند مناسب می باشد. این نوع ویزا نیاز به ارائه هزینه بالایی است و تنها افزادی که سرمایه بالایی دارند می توانند ویزای تجاری بلژیک را دریافت نمایند.

چگونه ویزای بلژیک را بگیریم؟

برای دریافت ویزای بلژیک ابتدا باید هدف خود را مشخص کرده و سپس به صورت آنلاین وقت سفارت رزرو کنید. با توجه به شلوغ بودن سفارت بلژیک امکان مراجعه بدون رزرو وقت قبلی وجود ندارد. سفارت بلژیک پس از ارسال مدارک تمامی آن ها بررسی کرده و از بین این شرکت کنندگان واجدین شرایط را برای ویزا انتخاب می کنند. مدت زمان ارسال نتیجه ویزا به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان، زیاد بوده و افراد باید بین یک تا چهار هفته صبر کنند. در صورتی که درخواست شما مورد تایید سفارت قرار گرفت، باید در جلسه بعدی، همراه با مدارک خود مراجعه کرده و مابقی مراحل تکمیل مدارک را انجام دهید.

در صوتی که درخواست ویزای شما ریجکت شد، بین 2 تا 4 ماه پس از آن می توانید مشکل ریجکتی را برطرف کرده و مجدد درخواست ویزای خود را ارسال کنید. لازم به ذکر است که در هنگام پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی و ارسال مدارک باید صادقانه رفتار کنید و در صورتی که فرم به اشتباه و با بی دقتی پر شود و یا مدارک ارسال جعلی باشد، ممکن است به مدت 5 سال برای فرد ممنوعیت ویزا صادر شود.

چگونه وقت سفارت بلژیک بگیریم؟

بهترین و راحت ترین راه برای گرفتن وقت ویزای بلژیک کمک از مشاورین تحصیلی می باشد. در صورتی که قصد دارید تمامی مراحل کار را خود پیگیر شوید باید ابتدا از طریق اینترنت وقت رزرو کرده و در روز تعیین شده به صورت حضوری به سفارت این کشور مراجعه کنید.

انواع وقت سفارت بلژیک

وقت سفارت بلژیک به دو دسته فوری و عادی تقسیم بندی می شود که به شرح ذیل می باشد:

وقت سفارت بلژیک عادی

برخی از افراد درخواست اخذ ویزای عادی دارند و پس از ارسال درخواست ویزا تا یک ماه فرصت دارند تا مدارک خود را به سفارت بلژیک تحویل دهند. وقت سفارت عادی برای افرادی که زمان بندی درست و یا برنامه خاصی برای سفر به بلژیک را ندرند به کار برده می شود.

وقت سفارت بلژیک فوری

هنگامی که فرد زمان کافی برای انتظار ندارد می تواند از طریق ویزای فوری نسبت به دریافت ویزای بلژیک اقدام کنند. حال شاید از خود بپرسید که چه مواقعی به ویزای فوری نیاز است. فرض کنید که یکی از اعضای خانوادیتان در بلژیک به بیماری مبتلا شده است، در این صورت شما می توانید درخواست وقت سفارت فوری دهید. همچنین افرادی که قصد شرکت در جلسات، همایش ها و یا کنفرانس ها را دارند نیز می توانند از طریق وقت سفارت فوری نسبت به دریافت ویزای بلژیک اقدام کنند.

شرایط اخذ ویزای بلژیک

سفارت بلژیک یک سری قوانین و شرایط را برای متقاضیان دریافت ویزا تعیین کرده و افراد برای دریافت ویزا ملزم به رعایت آن می باشند. از جمله این شرایط به شرح ذیل می باشد:

تمکن مالی

میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای بلژیک، 70 تا 100 میلیون برآورد شده است. این میزان تمکن مالی باید بر اساس یورو بوده و باید امضای رئیس شعبه زیر آن قرار داشته باشد.

گردش 3 ماهه حساب

همچنین گردش حساب مالی 3 ماهه آخر حساب بانکی متقاضی نیز در روز دریافت ویزا باید موجود باشد. منظور از این گردش حساب اعطای وام و از این قبیل مبالغ است.

ارائه دعوت نامه

دعوت نامه باید از طرف یک شرکت، یکی از اعضای خانواده و یا یک دوست ارسال شود و در متن آن باید حتما نسبت شخص ذکر شود تا دارای اعتبار باشد.

هزینه اخذ وقت ویزای بلژیک

برای گرفتن وقت ویزا شما باید مبلغ آن را به یورو و به صورت اسکناس پرداخت کنید تا وقت شما تایید شود. هزینه این ویزا به سن فرد و نوع ویزا بستگی دارد. افراد زیر 6 سال از پرداخت هزینه برای ویزا معاف هستند و افراد بین شش تا دوازده سال نصف وزا را پرداخت می کنند. به طور میانگین هزینه اخذ وقت ویزای بلژیک مبلغ حدودا هشتاد و پنج یورو می باشد.

آیا در صورت رد درخواست ویزا مبلغ بازگردانده می شود؟

خیر مبلغ اخذ شده بابت درخواست ویزا و دریافت وقت ویزا در صورت ریجکت شدن درخواست به فرد بازگردانده نمی شود. از این رو باید نهایت سعی خود را نمایید تا با ارسال صحیح مدارک و پر کردن فرم درخواست ویزا به صورت صحیح می توانید در این پروسه موفق شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.