تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

تحصیل در جمهوری چک

طی دو دهه 1920 و 1930، جمهوری چک آنچنان پیشرفت کرد که در میان 10 کشور برتر و پیشرفته جهان قرار گرفته است . جمهوری چک در سال 1999 به ناتو پیوست و سپس در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. یکی از افتخارات چک، ریاست اتحادیه اروپا در نیمه اول سال 2009 است.

مزایای تحصیل در جمهوری چک

 _سطح بالای آموزش، منابع، تحقیقات و امکانات تحصیلی

جمهوری چک عضو اتحادیه اروپاست، از این رو از قوانین و چارچوب های اتحادیه اروپا پیروی می کند. همچنین در کلیه فعالیت ها و برنامه های این اتحادیه مشارکت دارد. این برنامه ها معمولاً شامل همکاری های بین المللی با سایر کشورها است.

– فرصتی عالی برای تحصیل در قلب اروپا

تحصیل در جمهوری چک فرصت فوق العاده ای است. برای بهره مندی از امکانات آموزشی عالی و زندگی در قلب اروپا است. علاوه بر این، با دریافت ویزای چک می‌توانید به دیگر کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.

– فرهنگی غنی و سنت های ریشه دار

جمهوری چک در قلب اروپا واقع شده و به خاطر همین موقعیت جغرافیایی مناسب، محل تلاقی فرهنگ های بسیاری است. به صورتی که فرهنگ این کشور متاثر از فرهنگ های آلمانی، اتریشی، اسلاوی و یهودی است.

– هزینه های پایین و مقرون به صرفه زندگی در جمهوری چک

با وجودی که جمهوری چک عضو اتحادیه اروپا است، اما خارج از منطقه یورو است و در نتیجه از واحد پول اتحادیه اروپا استفاده نمی‌کند. و واحد پول مختص به خود را دارد . واحد پول جمهوری چک، کرون یا به اختصار CZK است.

تحصیل در چک در مقطع کارشناسی

دوره تحصیل در جمهوری چک  سه تا چهار سال طول می کشد. فارغ التحصیلان این مقطع  مدرک BC دریافت می کنند. در انتهای دوره کارشناسی دانشجویان در آزمون نهایی دولتی شرکت می­ کنند و پایان نامه ارائه می­ دهند و باید از پایان نامه خود دفاع کنند و فارغ التحصیلان می­ توانند وارد بازار کار می­شوند یا به تحصیلات خود ادامه می­ دهند.

دانشجویانی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در جمهوری ملزم به ارائه مدرک دوره دبیرستان خود که شامل دیپلم و پیش دانشگاهی است را دریافت کرده باشند. همچنین به دلیل ارائه شدن آموزش های این مقطع تحصیلی به زبان چکی دانشجویان باید تسلط قابل قبولی به این زبان داشته باشند و حتی در برخی دانشگاه های جمهوری چک نیز آزمون ورودی در خصوص این زبان گرفته می شود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که در برخی از دانشگاه های خصوصی جمهوری چک برخی برنامه های تحصیلی دانشگاه های جمهوری چک به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود و از این رو دانشجویان باید حتما یکی از مدارک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل را داشته باشند.

تحصیل در چک در مقطع کارشناسی ارشد

دوره تحصیل کارشناسی ارشد در جمهوری چک  به دو شکل برگزار میگردد : پیوسته که یک تا دو سال شامل 60 الی 120 واحد میباشد یا پیوسته که 4 تا 6 سال شامل 360-240 واحد میباشد. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان بر روی کاربرد علمی از دانش و توسعه خلاقیت و استعداد خود کار می­کنند. فارغ التحصیلان این مقطع باید در آزمون نهایی دولتی شرکت کنند و از پایان نامه خود دفاع کنند. دانشجویان رشته های پزشکی و دامپزشکی و بهداشت میبایست در آزمون نهایی دولتی شرکت کنند که شامل سخنرانی و دفاع از پایان نامه میباشد. شهریه سالانه آن از 500 یورو تا 17000 یورو می باشد. در این مقطع تحصیلی برنامه ها به دو زبان چکی و انگلیسی ارائه می شود و دانشجویانی می توانند مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند که علاوه بر قبولی در آزمون های این مقطع ، پایان نامه مناسبی را نیز ارائه کنند. معمولا در این مقطع تحصیلی مدرک زبان انگلیسی آیلتس در حدود 6 تا 6.5 مورد قبول دانشگاه های جمهوری چک است.

تحصیل در چک در مقطع دکترا

دوره تحصیل دکترا در جمهوری چک  معمولا 3 الی 5 سال مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد. دانشجویان در این مقطع کارهای تحقیقاتی انجام می­دهند و در نهایت باید پایان نامه ارائه می­دهند و این پایان نامه باید چاپ شود. شهریه دوره دکترا در چک نیز عموما 1850 تا 4000 یورو در سال می باشد.

زبان آمورشی برای تحصیل دکتری در چک نیز همانند مقطع کارشناسی ارشد در چک معمولا به دو زبان انگلیسی و چکی امکان پذیر است و دانشجویان برای شرکت در این مقطع باید حداقل مدرک آیلتس 7 یا معادل آن را داشته باشند. سیستم آموزشی در این مقطع تحصیلی به این صورت است که بیشتر بر پایه تحقیق و توسعه پایه گذاری می باشد و از این رو تمامی دانشجویان باید پایان نامه را متناسب با رشته تحصیلی خود ارائه کنند و از آن در مقابل اساتید دانشگاه های جمهوری چک دفاع کنند.

دانشگاه Charles ( چارلز )

دانشگاه چارلز یکی از معتبرترین و برترین دانشگاه ها در جمهوری است، این دانشگاه در سال 1348 و توسط امپراطور چارلز IV تاسیس شده است به علاوه این دانشگاه رتبه چهارم را در رنکینگ های EECA (اروپای شرقی و مرکز آسیا) به خود اختصاص داده است. و به عنوان بزرگترین دانشگاه جمهوری چک در نظر گرفته شد. دانشگاه چارلز 17 دانشکده و بیش از 51400 دانشجو را در خود جای داده است. این دانشگاه یکی از مقاصد تحصیلی بسیار مشهور برای دانشجویان بین المللی است و برنامه های بین المللی آن با 200 دانشگاه برتر جهان در ارتباط خواهد بود. محوطه اصلی این دانشگاه درشهر پراگ (پایتخت جمهوری چک) واقع شده است منطقه ای که موجب جذب دانشجویان و گردشگران بسیاری شده است. پایتخت جمهوری چک، شهرمشهور پراگ در میان گردشگران از شهرت والایی برخوردار است و علاوه بر جاذبه های بسیار زیبا، فرصت کارکردن را در اختیار افراد قرار می دهد.

دانشگاه فناوری چک در پراگ

این دانشگاه در شهر پراگ جمهوری چک واقع شده است، که در سال 1707 تاسیس شده است. این دانشگاه از دیگر دانشگاه های قدیمی و عظیم در جمهوری چک می باشد. این دانشگاه رتبه دوم را در EECA بدست آورده است و در رتبه7 کشورجمهوری چک قرار گرفته است. دانشگاه فناوری چک در پراگ، تعداد 8 دانشکده دارد و بیش از 100 برنامه آموزشی را در اختیار افراد قرار می دهد. این دانشگاه بیشتر روی رشته های مهندسی و گرایش های مرتبط با آن متمرکز می باشد. در حال حاضر حدود 24000 دانشجو ( مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ) در این منطقه مشغول به تحصیل می باشند.

دانشگاه Masaryk ( ماساریک )

دومین دانشگاه دولتی بزرگ در جمهوری چک می باشد. دانشگاه ماساریک در دومین شهر بزرگ چک یعنی ” برنو ” واقع شده است. این دانشگاه در سال 1919 تاسیس شده است و به عضویت دانشگاه های گروهی کامپوستلا و شبکه Utrecht (اوترخت) در آمد. علاوه بر این این دانشگاه همکاری های نزدیکی با دانشگاه های اروپایی دارد. دانشگاه ماساریک در رتبه 10 EECA قرار دارد و حدود 35800 دانشجو و 9 دانشکده را در خود جای داده است. اغلب برنامه های این دانشگاه به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شوند.

دانشگاه فناوری برنو

دانشگاه فناوری برنو در سال1899 در شهر برنو تاسیس شد و رتبه 19 را در EECA بدست آورد. این دانشگاه بیشتر بر دوره های مهندسی متمرکز می باشد و به عنوان یک موسسه توسعه یافته در نظر گرفته می شود. این دانشگاه حدود 24000 دانشجو دارد که در 8 دانشکده مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه فناوری برنو همکاری های گسترده ای با دانشگاه های اروپایی جهت کار بر روی پروژه هایی نظیر: آراسموس، Tempus و لئوناردو و … داشته است. تدریس در دانشگاه های شهر برنو (برای مقاطع کارشناسی تا دکتری) به زبان انگلیسی خواهد بود، دانشگاهی که نسبت به مطرح کردن علوم مهندسی مبادرت می ورزد.
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه پراگ مورد تایید وزارت علوم ایران  می باشد.

درخواست پذیرش تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک

از اصلی ترین شرایط برای پذیرش و تحصیل دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه های جمهوری چک تکمیل دوره متوسطه با موفقیت خواهد بود. اگر شما قصد تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی ارشد را در سر دارید، مدرک کارشناسی و تمامی صلاحیت های شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. این درحالیست که جهت تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری شما نیازبه تکمیل دوره کارشناسی ارشد و تمامی دوره های مرتبط با آن خواهید بود.

ممکن است تحصیل در موسسات و دانشکده های مختلفی به افراد پیشنهاد گردد، لذا دانشجویان ملزم به ارسال درخواست پذیرش خود به صورت آنلاین (که معمولا در ماه فوریه و مارس می باشد) خواهند بود. در بسیاری از موسسات آموزش عالی فرصت درخواست دادن به صورت آنلاین را در اختیار افراد قرار می دهند. این درحالیست که در بسیاری از دانشگاه ها، متقاضیان ملزم به شرکت در آزمون ورودی می باشند، آزمونی که در مابین ماه های ژوئن و سپتامبر برگزار خواهد شد.

روش های ارزیابی از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت می باشد که باز هم بستگی به گرایش تحصیلی شما خواهد داشت. سیستم انتقال بر اساس امتیاز در اروپا ((ECTS، که توسط بسیاری از دانشگاه های جمهوری چک مورد استفاده قرار می گیرد، انتقال دانشجویان در کشور و مابین دیگر کشورهای اروپایی را میسر می سازد.

اخذ ویزای تحصیلی در جمهوری چک

دانشجویان بین الملل که متعلق به خارج از منطقه اروپا می باشند نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت. لذا برای آگاهی از شرایط اخذ ویزا که از کشوری به کشور دیگر متفاوت می باشد با کنسولگری جمهوری چک واقع در کشور شما در ارتباط باشید.

هزینه ها و کمک هزینه های مالی

تحصیل برای کلیه دانشجویان در تمامی دانشگاه های جمهوری چک رایگان می باشد. همچنین امکان تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک به زبان چک برای متقاضیان وجود دارد. اگر شما قصد شرکت در دوره های زبان خارجی را در سر دارید لازم به پرداخت هزینه ای بیشتر و درخواست دادن خواهید بود. برای مثال هزینه شرکت در دوره های زبان انگلیسی حدود 108334 کرون چک (4500دلار آمریکا) خواهد بود. به دانشجویان پیشنهاد می گیرد که مبالغی را برای سایر هزینه های اضافی در نظر بگیرند. شهریه موسسات خصوصی متفاوت می باشد، اما به طور معمول حدود 15000-2000 دلار آمریکا برای هر سال خواهد بود.

هزینه زندگی در جمهوری چک نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر می باشد. هزینه هایی که مواردی نظیر : هزینه خوراک، اقامت، حمل و نقل عمومی و… را در بر می گیرد و حدود 750-350 دلار آمریکا برای هر ماه خواهد بود. قابل ذکر است که تمامی این هزینه ها بستگی به سبک زندگی و بودجه شما خواهد داشت. این هزینه ها متفاوت اند و تا حد زیادی بستگی به شهر و گرایش انتخابی شما برای ادامه تحصیل دارند. اما به طور کلی می توان گفت که هزینه و کیفیت زندگی برای دانشجویان اروپای غربی و یا آمریکا بسیار مقرون به صرفه می باشد.

اما دانشجویان برای تامین مخارج خود در طول تحصیل مجاز به یافتن شغلی پاره وقت خواهید بود. دانشجویان متعلق به اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس نیازی به اخذ مجوز استخدام نخواهند داشت. این درحالیست که دانشجویان متعلق به دیگر کشورها می بایست مجوز استخدام و اقامت ارائه دهند. ناگفته نماند که دانشجویان خارجی بالای 26 سال و افرادی که روزمزد کار می نمایند نیازی به اخذ مجوز استخدام نخواهند داشت.

همچننین دانشجویان می توانند با اخذ بورس های تحصیلی برای تامین هزینه های تحصیلی اقدام کنند، لذا از متقاضیان انتظار می رود که شرایط خود را جهت اخذ بورسیه تحصیلی بررسی نمایند. تا بتواننید از تحصیلات رایگان استفاده کنند.

بورسیه های دانشگاه های جمهوری چک :

برای تحصیل در جمهوری چک می‌توانید از دانشگاه های این کشور بورسیه دریافت کنید. در ادامه به معرفی برخی از بورسیه های تحصیل در دانشگاه های جمهوری چک می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

– برنامه بورسیه تحصیلی اراسموس

شبکه دانشجویی اراسموس کشور چک، یک سازمان دانشجویی غیرانتفاعی است که به عنوان نماینده بخش‌ های محلی EDN و در سطح ملی فعالیت می‌کند.

– بورسیه تحصیل زبان، ادبیات و فرهنگ کشور چک

بورسیه تحصیل زبان، ادبیات و فرهنگ چک توسط دانشکده فلسفه دانشگاه ماساریک به دانشجویان اعطا می‌شود. همانطور که مشخص است، این بورسیه اختصاصی است و جداگانه ارائه می‌شود.

این نوع بورسیه در ابتدای امر برای دانشجویان بین المللی که در دوره یادگیری زبان چک شرکت می‌کردند در نظر گرفته شده بود. اما در حال حاضر برای تحصیل در برخی رشته ها مانند زبان های رومانیایی و آلمانی، ادبیات، جامعه شناسی و روانشناسی نیز به دانشجویان بین المللی اعطا می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.