تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان است و دارای شرایط زندگی با استاندارد های بالا است. از این رو تعداد بالایی از مهاجران برای زندگی , کار و تحصیل این کشور را انتخاب کرده اند. می‌توان گفت زندگی در این کشور از شرایط مطلوبی برخوردار است، از طرفی اقدامات نژاد پرستانه در آن نسبت به ایالات متحده کم‌تر است، همچنین اقتصاد کانادا به شدت پویاست و احتمال بیکار ماندن در این کشور بسیار کم است. اما این موارد دلایل محکمی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیستند.به ویژه درمیان دانشجویان , کانادا در میان مقاصد تحصیلی برتر دنیا جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. از میان دانشگاه های برتر دنیا که دارای رنکینگ بالایی هستند, بیش از ۵ دانشگاه کانادایی را می‌توان در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان دید که خود موید سیستم آموزشی به روز و منطبق بر بالاترین استانداردهای جهانی است. بنابراین بسیار منطقی به‌نظر می‌رسد متقاضیان زیادی از سرتاسر جهان برای تحصیل در کانادا اقدام کنند .

سیستم آموزشی کانادا

کشور کانادا, سیستم آموزشِ جمعی قوی و مجهزی دارد که عمدتاً به شکل استانی (ایالتی) مدیریت می‌شوند. در کشور کانادا هم سیستم آموزش همگانی و هم سیستم آموزش خصوصی وجود دارد. دولت کانادا, به‌طور متوسط ۶ درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می‌کند. بنابراین کانادا بیشتر از همه‌ی کشورهای دیگرِ عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می‌کندو به نحوی قابل‌توجه به مقوله‌ی آموزش از پایه‌ی کودکستان تا سطوح دانشگاهی یارانه تخصیص می‌دهد؛

دوره های تحصیلی در کشور کانادا به دو بخش اصلی تحصیلات اولیه(مدرسه) و تحصیلات آکادمیک ( دانشگاه) تقسیم می شود.

دانشگاه های کانادا :

دانشگاه های برتر کانادا دارای رنکینگ بین المللی

Ranking World Rank University
1 20 University of Toronto
2 29 University of British Columbia
3 60 Simon Fraser University
4 60 McGill University
5 71 University of Alberta
6 113 University of Waterloo
7 117 University of Calgary
8 140 McMaster University
9 144 Université de Montréal
10 195 York University
11 196 University of Western Ontario
12 201 Université d’Ottawa / University of Ottawa
13 206 University of Victoria British Columbia
14 222 Université Laval
15 227 Queen’s University Kingston
16 239 Dalhousie University
17 269 University of Manitoba
18 291 University of Saskatchewan
19 349 University of Guelph
20 357 Université du Québec Montréal
21 365 Université de Sherbrooke
22 375 Concordia University Montréal
23 394 Carleton University
24 453 Memorial University of Newfoundland
25 524 Ryerson University
26 622 University of New Brunswick
27 625 University of Windsor
28 708 University of Regina
29 716 École Polytechnique de Montréal
30 774 Brock University
31 887 University of Lethbridge
32 894 Wilfrid Laurier University
33 1038 Lakehead University
34 1076 University of Winnipeg
35 1102 Université du Québec Chicoutimi

 

دوره کارشناسی یا لیسانس در کانادا

طول تحصیل در دوره‌های کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا معمولا 3 تا چهار ساله است .بر اساس استان و دانشگاه مورد نظر در کانادا، دروس رشته‌های کارشناسی در این کشور در دو تا 3 ترم تحصیلی در طول سال ارائه می‌شود؛ ترم اول تحصیلی از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) تا دسامبر (آذر-دی)، ترم دوم از ماه ژانویه (دی-بهمن) تا آپریل(فروردین-اردیبهشت) و ترم سوم در کانادا در تمام طول تابستان برگزار می‌شود. گفتنی است که شرایط برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معروف و در شهرهای بزرگ کانادا سخت‌تر بوده و علاوه بر شهریه بیشتر به نسبت دانشگاه‌های شهرهای کوچک‌تر کانادا، عموما مستلزم داشتن مواردی نظیر شرط معدل خوب (بالای نمره 15 ) , نداشتن گپ تحصیلی بیش از 2 تا 3 سال و رزومه و سوابق تحصیلی ضروری است.

شرایط پذیرش دوره ی کارشناسی : برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع لیسانس در کانادا داشتن مدرک دیپلم، مدرک زبان انگلیسی (یا در برخی استان‌ها مدرک زبان فرانسوی)، ریز نمرات دوره‌های تحصیلی پیشین، اسکن پاسپورت، رزومه تحصیلی (CV) و پرداخت هزینه پذیرش یا همان Admission fee الزامی است.

دوره کارشناسی ارشد یا مستر در کانادا

دوره کارشناسی ارشد در کانادا عموما ۱ تا ۲ سال به‌طول خواهد انجامید وبرنامه های این مقطع به دو دسته تحقیقاتی (Research-based) و واحدی (Course-  based)   تقسیم‌بندی می‌شود. البته در این میان برخی از رشته‌های ترکیبی نیز در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.

بسیاری از رشته‌های Research-based امکان آغاز کردن دوره ی دکترا بصورت مستقیم پس از پایان دوره مستر را به دانشجویان می دهد.

شهریه دانشگاه در این مقطع به نسبت مقطع کارشناسی کمتر بوده و به هنگام دریافت پذیرش تحصیلی تا 5 سال گپ تحصیلی نیز از نگاه دپارتمان پذیرش دانشگاه مربوطه قابل قبول خواهد بود. قابل ذکر است که در کانادا نمره مدرک زبان انگلیسی نباید کمتر از 6 تا 6.5 باشد.

مدارک لازم برای پذیرش دوره ی کارشناسی ارشد در کانادا
 • مدرک کارشناسی
 • فرم درخواست تکمیل‌شده
 • رزومه تحصیلی
 • انگیزش‌نامه
 • 1 تا 2توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه
 • حداقل معدل 15
 • ریز نمرات و آخرین سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان معتبر آیلتس و تافل با حداقل نمره 6 –5
 • مقالات علمی و تحقیقی، سابقه کاری مرتبط
 • پرداخت هزینه پذیرش تحصیلی
 • ارائه مدارک آزمون‌های بین‌المللی GMAT و یا GRE برحسب رشته و قوانین دانشگاه

دوره دکترا در کانادا

معمولا رشته‌های تحصیلی مقطع دکترا حداقل به 3سال تحصیل تمام‌وقت و تحقیق نیاز دارد، اما برخی از دانشجویان مقطع دکترا تا حداکثر 6 تا7 سال به تحصیل و پژوهش در این مقطع می‌پردازند. رشته‌ها و دوره‌های دکترا در کانادا اغلب بر مهارت‌های کلیدی نظیر روش‌های تحقیقات عملی و اصول روش‌شناسی و یا آموزش‌های اضافه و مفید در محدوده‌هایی نظیر تدریس، ارائه و یا انتشار تمرکز دارد. برخی از این رشته‌ها حتی موجب ترتیب اثر دادن به دوره کارآموزی و قرارگیری دانشجو در محیط کاری کاملا حرفه‌ای می‌شود. معمولا دانشجویان مقطع دکترا در کانادا پیش از آغاز تمرکز بر روی تحقیق و نوشتن پایان‌نامه دکترا، دوره‌های مذکور را در سال اول تحصیلی خود تکمیل کرده و به اتمام می‌رسانند.

هزینه بیشتر پروژه‌های دوره‌ دکترا در کانادا توسط موسسات، سازمان‌های بین‌المللی، NGOها یا خود دانشگاه بورسیه می‌شوند و با بورسیه تخصیص یافته به این دوره تحصیلی، دانشجو دکترا می‌تواند هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه را پوشش دهد. البته بخاطر محدودیت در تعداد دانشجویان دکترا، برای دانشجویان خارجی و خصوصا ایرانی بسیار رقابتی و در عین حال سخت است. از این رو سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در مقطع دکترا توقع داشتن تمکن مالی و توانایی پوشش هزینه‌های سالانه تحصیل و زندگی را بدون استفاده از کمک‌ هزینه تحصیلی دارد.

مدارک لازم برای پذیرش در دوره ی دکترا
 • گذراندن دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب
 • داشتن نمره آیلتس بالای ۷
 • مقاله علمی، توصیه ‌نامه
 • انگیزش‌نامه، سوابق کاری مرتبط
 • مدرک GRE و GMAT در برخی از رشته‌ها
 • پروپوزال یا پروژه‌ای ارائه دهد که پس از تایید مجوز تحصیل در این مقطع صادر خواهد شد.

شرایط تحصیل در کانادا چگونه است؟

شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا, بسته به مقطع، رشته یا دانشگاهی که می‌خواهید از آن پذیرش تحصیلی بگیرید، شرایط متفاوت خواهد بود.از سوی دیگر بسیاری از متقاضیان، زندگی در کانادا از طریق تحصیل را بهترین گزینه پیش روی خود برای اخذ اقامت این کشور به‌‌شمار می‌آورند و با فراهم آوردن مقدمات لازم می‌کوشند تا با دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاهی معتبر در کانادا مسیر را برای اخذ اقامت دائم هموار سازند.جزئیاتی که از نظر دپارتمان پذیرش دانشگاه و سفارت کانادا حائز اهمیت است، مواردی نظیر :

 • نداشتن سوءسابقه
 • نداشتن گپ تحصیلی بالا
 • داشتن تمکن ملی مکفی
 • رزومه تحصیلی مناسب
 • نمرات و معدل موجه
 • برخورداری از مهارت کامل و مدرک زبان انگلیسی
 • اهداف تحصیلی دقیق (SOP)، نمونه کار مرتبط
 • گذراندن آزمون‌هایی نظیر GMAT، GRE در موفقیت پرونده ادامه تحصیل در کشور کانادا بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در دوره لیسانس – کارشناسی

دوره کارشناسی در کانادا برای تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر دانشگاه‌های کانادا متقاضی نیاز به مدرک دیپلم با حداقل معدل 14 نیاز دارد.همچنین حداقل نمره ۶ برای مدرک زبان آیلتس یکی دیگر از شرایط اصلی تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس خواهد بود.

معمولا تحصیل در دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌های کانادا 4 سال طول می کشد. این بدین خاطر است که سیستم آموزشی کانادا دانشجویان را در کنار دروس اصلی ملزم به گذراندن دوره‌های جنبی و جزئی (minor courses) می‌کند.اما در عین حال برخی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها دوره‌های کارشناسی را به صورت 3ساله و بدون نیاز به گذراندن دوره‌های مذکور ارائه می‌دهند. همچنین به هنگام پایان تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا شما می‌توانید 1 سال دیگر را برای دستیابی به پاداش Honours award به دوره تحصیلی خود اضافه کنید.

دانشگاه های کانادا دارای طیف وسیعی از رشته های در زمینه های مختلف می باشد. و برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا شما باید علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی، مالی و هویتی کامل و موجه، مشکل شرط سنی و گپ تحصیلی نداشته باشید.

از این رو به همان اندازه که تمکن مالی و سوابق و رزومه تحصیلی در دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا مهم است، نبود وقفه تحصیلی طولانی مدت در موفقیت پرونده شما تاثیر بسزایی دارد.

شرایط ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در کانادا نیاز به معدل بالای ۱۴در دوره لیسانس یا همان کارشناسی و همچنین داشتن حداقل نمره شش و نیم برای مدرک زبان آیلتس و یا معادل آن یعنی تافل است. شما همچنین برای اخذ پذیرش تحصیلی دوره مستر در کانادا نیاز به توصیه ‌نامه تحصیلی از یک یا چند استاد دانشگاه دوره لیسانس خود دارید.البته ارائه رزومه و سوابق تحصیلی کامل، انگیزش‌نامه، سوابق و نمونه کاری مرتبط، ارائه مدارک GRE و یا GMAT برای برخی رشته‌ها، مقالات علمی و تحقیقی، فرم درخواست و فرم پرداخت هزینه پذیرش یا همان Admission fee مورد نیاز خواهد بود.

مقاطع ارشد در کشور کانادا به نام grad و یا grad school نیز شناخته می‌شود و عموما در انواع مختلفی نظیر ارشد هنر (MA)، ارشد علوم (MSc)، ارشد هنرهای زیبا (MFA)، ارشد مهندسی (MEng) و ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) به دانشجویان ارائه می‌شود.معمولا گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا دو سال زمان می‌برد. (که البته ممکن است با دوره‌های اضافه کارآموزی و کاریابی همراه گردد). در کنار سخنرانی‌ها و آموزش‌های متداول در خلال تحصیل، اغلب رشته‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا از تدریس و آموزش تعاملی نظیر بازدید از سایت‌های مرتبط، انجام پروژه و کارهای گروهی برخوردار است. بیشتر دوره‌های کارشناسی ارشد در کانادا شامل پایان‌نامه ( و یا پروژه مشورتی و مشارکتی در بعضی از رشته‌ها) می‌شود.

شرایط ادامه تحصیل در دوره دکترا در کانادا

عموما دوره تحصیلی دکترا در کانادا حداقل بین 3 تا 5 سال زمان می‌برد و علاوه بر تحصیل و تحقیق پیوسته شامل پایان‌نامه‌ای قابل استناد بر مبنای تحقیقات گسترده و اصلی در رشته تحصیلی شما می‌گردد. همچنین بر اساس قوانین مهاجرتی کانادا، سالانه به بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی مقطع دکترای این کشور اقامت دائم اعطا می‌شود که البته تابع شرایطی خاص خواهد بود. حداقل نمره آیلتس برای ادامه تحصیل در این مقطع ۷ است و متقاضی باید مدرک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل قابل قبولی ارائه دهد. داشتن مقاله علمی منتشر شده در نشریات معتبر علمی و داشتن مدرک آزمون GMAT و یا GRE، انگیزش‌نامه، 2 تا 3توصیه‌نامه از اساتید قبلی دانشگاه، رزومه تحصیلی و نمونه کار (برای برخی از رشته‌ها)، از دیگر شرایطی است که متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید برای اخذ پذیرش تحصیلی ارائه دهند.

 

همچنین لزوم تمکن مالی مناسب را نیز باید اضافه کرد. این بدین خاطر است که هزینه تحصیل در کانادا از شهری به شهر دیگر و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متغیر خواهد بود.البته با توجه به وجود انواع بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی و امکان دریافت حقوق در مقطع دکترای دانشگاه‌های کانادا، نباید زیاد برای پوشش هزینه‌های تحصیل در این مقطع نگران باشید.

لازم به ذکر است که معمولا برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا و ادامه تحصیل در مقطع دکترا در این کشور مسئله شرط سنی و گپ تحصیلی چندان مطرح نبوده و تاثیر زیادی در موفقیت پرونده فرد ندارد.

 

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

به طور کلی برای دریافت پذیرش تحصیلی کانادا نیاز به موارد زیر خواهید داشت:
• پاسپورت معتبر
• مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی با نمره مناسب
• مدارک و رزومه تحصیلی کامل و قابل قبول
• مدارک مالی و قابل استناد برای پوشش هزینه‌های تحصیلی
• پرداخت هزینه بررسی پرونده توسط دپارتمان پذیرش دانشگاه (بین 100 تا 250 دلار کانادا)

سپس در صورت موافقت دانشگاه کانادایی تحت DLI، نامه تائیدیه‌ای تحت عنوان acceptance letter برای شما ارسال می‌گردد که برای مراحل بعدی دریافت ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز شما خواهد بود.

هزینه تحصیل در کانادا

همانطور که پیشتر اشاره شد، هزینه تحصیل در کانادا، بسته به مقطع تحصیلی، رشته‌های گوناگون و استان‌های این کشور متفاوت خواهد بود.بر اساس آخرین گزارش منتشر‌شده از وبسایت universitystudy.ca در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در کانادا در سال 2019، هر دانشجویی غیر بومی (دانشجویان خارجی) در مقطع کارشناسی برای رشته های غیرمهندسی و پزشکی بطور میانگین سالانه 25870 دلار کانادا نیاز دارد. این عدد برای رشته های فنی-مهندسی و پزشکی تا ۲۸۶۲۵ دلار کانادا افزایش می‌یابد.همین آمار می‌افزاید هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان غیربومی در مقطع کارشناسی ارشد بطور متوسط سالانه ۱۶۲۵۲ دلار آمریکا است. البته هزینه تحصیل در رشته MBA در کانادا همچون سرتاسر جهان گران‌تر خواهد بود. این اعداد مربوط به هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه و فوق برنامه‌های تحصیلی می‌شود و برای برآورد دقیق هزینه تحصیل در کانادا باید مابقی مخارج همچون مسکن، غذا، کتاب، رفت و آمد، تلفن و سایر هزینه‌ها را نیز اضافه کرد. علاوه براین هزینه های زندگی دانشجویی  (فارغ از شهریه دانشگاه یا مدرسه) در کانادا برای مثال در دانشگاه مونترال سالانه حدود ۱۵۰۰۰ هزار دلار کانادا تخمین زده می‌شود که این عدد در بیشتر دانشگاه‌های این کشور ثابت است.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *