تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

تحصیل در دانمارک

کشور دانمارک دارای 5.5 میلیون نفر جمعیت ، جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی است که تنها با آلمان مرز مشترک دارد. و از جمله کشورهای آرام و مرفه در این منطقه به شمار می رود. با توجه به شرایط  مناسب تحصیل در دانمارک و بازار کار بسیار مناسبی که برای رشته هایی نظیر کشاورزی، دامپزشکی و رشته های مشابه آن برای متقاضیان وجود دارد، بیشتر مورد توجه افرادی است که بدنبال یافتن شغل مناسب در کشور های اروپایی هستند.تحصیل در دانمارک از گزینه های پرطرفدار تحصیل در خارج از کشور است. پایتخت این کشور شهر کپنهاگ و واحد پولشان کرون دانمارک است. دانمارک از طریق پل دریایی اورسوند به سوئد متصل میشود. دانمارک از اعضای مؤسس سارمان ملل و ناتو است و دارای دولت رفاه ‌است و از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان است و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان راضی ترین و شادترین مردم شناخته شده اند. آب و هوای دانمارک معتدل ، مرطوب و پرباران است. سرزمینی جلگه‌ای سرسبز و بسیار حاصلخیز و مراتع فراوان تشکیل یافته‌است و رودهای آن کوتاه ولی پر آب است.قابل ذکر است کشور دانمارک برنامه اقامت دائم خود را از طریق اعطای گرین کارت به افراد متخصص می دهد. بنابر دلایل فوق الذکر همواره متقاضیان کار نسبت به متقاضیان تحصیل در این کشور بیشتر بوده است. البته با توجه به این که کشور دانمارک کشور مهاجر پذیری است هر ساله تعداد زیادی از متقاضیان موفق به اخذ ویزای تحصیلی دانمارک می شوند.

تحصیل در دانمارک

پنج نوع موسسه آموزش عالی در دانمارک وجود دارد:

 • دانشگاه
 • کالج های دانشگاهی: دوره های تخصصی حرفه ای را در زمینه هایی مانند پرستاری، مهندسی و کارهای اجتماعی ارائه می دهند. این کالج ها دارای ارتباطات قوی با کسب و کار و دانشگاه ها هستند.
 • مؤسسات آموزش عالی هنری: مدارس هنری ویژه برای دانشجویان طراحی، موسیقی، معماری و نساجی
 • مدارس آموزش و پرورش: ارائه دوره های تحقیقاتی و تمرینی. این مدارس را می توان در کپنهاگ، ارشوس، فردریکیا و سندببور یافت.
 • آکادمی های کسب و کار

از دانشگاه های برتر کشور دانمارک می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد.

 • دانشگاه آلبورگ
 • دانشگاه SDU
 • دانشگاه آرهوس
 • دانشگاه کپنهاگ

مقطع کارشناسی در دانمارک

در دانمارک سه نوع مدرک کارشناسی وجود دارد:

 • کارآموزان حرفه ای: در کالج های دانشگاهی تحصیل کرده اند، دوره های کارشناسی حرفه ای به مدت سه یا چهار سال و نیم می باشد و برای کمک به ورود به یک حرفه خاص ارائه می شوند.
 • لیسانس های دانشگاهی: این دوره های سه ساله با هدف تمرکز بر یک یا دو موضوع، به شما آموزش علمی را از طریق آموزش مبتنی بر تحقیق برای ورود به بازار کار و یا تحصیل برای یک مدرک کارشناسی ارشد طراحی شده است.
 • آکادمی حرفه (AP): درجه AP تنها در آکادمی های کسب و کار یافت می شود. شما یک مدرک AP را از طریق ترکیبی از یادگیری مبتنی بر نظریه و تمرین کاربردی در پروژه ها و قرار دادن در طول دوره دو ساله خواهید آموخت.

در صورتی که درجه تحصیلی AP را بدست آورید، می توانید آن را به یک لیسانس کامل حرفه ای اضافه کنید، با تحصیل در مقطع فوق لیسانس در یک موضوع مرتبط که بازه زمانی مورد نظر ۱۸ ماه به طول می انجامد.

یکی از مهمترین شرایط تحصیل در دانمارک توجه به این نکته است که تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر رشته ها به زبان این کشور یعنی دانمارکی می باشد و دانشجوی متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس کشور دانمارک ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان دانمارکی قبل از ورود به دانشگاه های کشور دانمارک می باشد. طول دوره کارشناسی در این کشور ۴ سال می باشد. دانشجویان با ارائه پایان نامه در انتهای این دوره می توانند این مدرک را زمینه ورود به بازار کار یا تحصیلات عالی کنند.

مقطع کارشناسی ارشد در دانمارک

دانشجویان برای ادامه تحصیل در این مقطع تحصیلی نیازی به امتحان ورودی نمی باشد و فقط با توجه به نمرات دوره قبل و اظهار نظر اساتید امکان پذیر است. بسیاری از برنامه های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. تعداد زیادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور دانمارک با هدف کار در کشورهای اروپایی و به خصوص منطقه اسکاندیناوی (کشور های سوئد، فنلاند و نروژ) و به بهانه تحصیل در دانمارک اقدام به اخذ ویزای تحصیلی دانمارک می نمایند تا با اتمام دوره کارشناسی خود در دانشگاه های کشور دانمارک، شانس خود را از یکسو برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا و از سوی دیگر برای یافتن یک فرصت شغلی مناسب در رقابت با سایر متقاضیان افزایش می دهند.

در مقطع (Master) در نیم سال آخر دانشجو موظف به انجام پژوهش می باشد زبان تحصیلی کارشناسی ارشد در دانمارک انگلیسی است و افراد متقاضی می بایست مدرک ۶٫۵_۶ آیلتس را داشته باشند و موسسه زبان آریاناپارس شما را برای گرفتن این مدرک آماده می سازد. زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد کشور دانمارک به زبان انگلیسی است ولیکن این کشور مدرک دال بر تسلط بر زبان انگلیسی را در همان بدو ورود از دانشجو تقاضا می کند و فرصت یادگیری زبان را در داخل این کشور به دانشجو نمی دهد. این کشور بیش از ۷۰۰ برنامه و ۱۳۰۰ دوره به طور کامل به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

مقطع دکترا در دانمارک

کشور دانمارک همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانشجویان شرایط ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل، شرایط مناسبی را جهت تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است. بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور دانمارک به ۲ صورت تحصیل با بورسیه و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور دانمارک می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور دانمارک است ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم. با توجه به این نکته که کشور دانمارک برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه تقریبا ۲  هزار دلار را مدنظر قرار می دهند. بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور دانمارک به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی دانمارک

برای ورود به کشور دانمارک نیاز به دریافت ویزای آن از طریق سفارت دانمارک می باشید . سفارت دانمارک دارای ویزاهای مختلفی می باشد . افراد برای تحصیل در دانمارک باید ابتدا از دانشگاه مورد نظر پذیرش بگیرند تا بتوانند ویزای تحصیلی دانمارک را دریافت نمایند

مدارک لازم برای اخذ ویزا به شرح زیر است :

 1.  پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر که باید مهمور به مهر دانشگاه باشد.
 2. بیمه نامه مسافرتی شینگن که تا سقف 30000 یورو را شامل می شود و از یکی از شرکت های بیمه مورد قبول سفارت دانمارک صادر گردد.
 3. –    مدارک هویتی شامل پاسپورت و شناسنامه و .. ترجمه شده
 4.  تکمیل فرم تقاضای ویزای تحصیلی دانمارک که به صورت تایپ شده به سفارت تحویل داده شود.
 5. مدرک مالی که نشان دهنده گردش حساب شخص در ایران و نشان دهنده توانایی مالی دانشجو برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک باشد.
 6. یک قطعه عکس 5/3 در 5/4 و رنگی
 7. مدارک تحصیلی متقاضی برای گرفتن ویزای تحصیلی دانمارک

توجه نمایید که این مدارک ثابت نمی باشد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های دانمارک

برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک ابتدائا باید از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش گرفت. در هر کدام از دانشگاه های دانمارک مدارک خاصی برای اعطای پذیرش به دانشجویان تعیین شده است؛ منتهی مهم ترین این مدارک عبارت هستند از:

 • CV که باید شامل دستاوردهای تحصیلی و کاری فرد باشد.
 • ترجمه رسمی مدارکی که در CV به اخذ آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • مدرک زبان دانمارکی یا انگلیسی
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی دانشجو یا والدین وی مبنی بر پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در دانمارک باشد.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا همان application fee

 هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه تحصیل در دانشگاه های دانمارک متفاوت است اما به طور میانگین شماحدودا سالیانه 12000 یورو هزینه تحصیل دارید.

تجصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانمارک برای داوطلبان عضو اتحادیه اروپا رایگان است .  همچنین اگر دانشجوی خارجی ویزای دائم یا موقت دانمارک را داشته باشد و یکی از والدین وی مشغول به کار در دانمارک باشد از پرداخت شهریه معاف می باشند .

هزینه تحصیل در دانمارک برای دانشجویان غیر اروایی به شرح زیر است :

ارزان ترین رشته ها در دانمارک و مدارک دانشگاهی : حداقل شهریه از 6000 یورو در سال

میانگین شهریه سالانه در دانمارک بین 12 تا 15 هزار یورو در سال می باشد

رشته ها و مدارک تخصصی در دانمارک بیش از 35 هزار یورو در سال است .

میانگین شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر دانمارک به قرار زیر است :

 • دانشگاه فنی دانمارک (Technical University of Denmark): تا ۱۳۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه کوپنهاگ دانمارک (University of Copenhagen) بین ۹ هزار تا ۱۵ هزار یورو در سال
 • دانشگاه اقتصاد کوپنهاگ دانمارک (Copenhagen Business School) تا ۱۲۵۰۰ یورو در سال
 • دانشگاه آرهوس دانمارک (Aarhus University) تا ۱۰ هزار یورو در سال

کمک هزینه های تحصیلی در دانمارک به قرار زیر است :

 1. طرح Nordplus که مختص اتباع کشورهای حوزه بالتیک و اسکاندیناوی است.
 2. طرح Erasmus کمک می کند به دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس  تا ۳ تا ۱۲ ماه از تحصیل خود را در کشور خود به انجام دهند.
 3. طرح Erasmus Mundus مشترک با کارشناسی ارشد است که برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی قابل دسترسی است. که برای رشته های خاصی در مقطع کارشناسی ارشد قابل استفاده است.
 4. طرح بورس تحصیلی دولتی برای تعداد محدودی و کمی از دانشجویان واجد شرایط غیر اروپایی توسط موسسات آموزش عالی دانمارک ارائه می گردد .

بورسیه تحصیلی دانمارک به دو بخش تقسیم می شود . بورسیه هایی که تمام هزینه های تحصیل در دانمارک را شامل می شود یا کمک هزینه های مخارج زندگی را تامین کند . اینکه فرد از کدام هزینه استفاده کند به واحد پذیرش دانشگاه بستگی دارد .

اگر دانشجو موفق به گرفتن برس تحصیلی  شود دانشگاه مبلغی 2000 دلار ماهانه به دانشجو می دهد . برای گرفتن بورسیه تحصیلی دانمارک افرادی که مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه های معتبر دریافت کرده باشند و دارای آیلتس 6.5 باشند از شانس بیشتری برخوردارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.