تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا

آشنایی با استرالیا

برای مهاجرت به خارج از کشور قبل از هر چیز مطالعه درباره شناخت آن کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.چرا که ما علاوه بر تحصیل باید بتوانیم در محیط و فرهنگ آن کشور قرار بگیریم و شرایطی مثل فرهنگ , آب و هوا و غذا و زبان و … بسیار مهم است. استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیاست که قاره های اقیانوسيه، جزیره تاسمانی و تعدادی جزیره کوچک دیگر را دربر گرفته است. پایتخت این کشور کانبرا می‌باشد و بر اساس آمار منتشرشده در سال 2011، 22.32 میلیون نفر جمعیت دارد. این کشور با هیچ کشور دیگری هم مرز نیست و دور تا دور آن را آبهای اقیانوس آرام، هند و منجمد جنوبی فراگرفته. دو شهر مهم این کشور نیز سیدنی و ملبورن می باشد. طبیعت زیبا ، جامعه چند فرهنگی و وجود مردمانی خونگرم در این کشور یکی از دلایل جذب دانشجویان است . استرالیایی ها افرادی غیررسمی و بدون تشریفات هستند و سازگاری با فرهنگ آنان بسیار ساده است.

جغرافیا

استرالیا دارای مساحت 7,692,024 متر مربع می باشد. استرالیا دارای 2 قلمرو اصلی (سرزمینهای شمالی و قلمرو اصلی استرالیا) و 6 استان به شرح زیر می باشد:
• نیو سات ولز
• ویکتوریا
• وسترن استرالیا
• تاسمانی
• سات استرالیا و
• کویینزلند

آب و هوا

آب و هوای استرالیا بطور قابل توجهی متاثر از جریانهای اقیانوسی می باشد که این موجب خشکسالی های دوره ای در این قاره می شود. این عامل به همراه سیستم کم فشار حاره ای باعث به وجود آمدن گردباد در مناطق شمای استرالیا می شود. بطور کلی نیمی از سرزمین استرالیا نیمه خشک و یا بیابان است. مناطق شمالی استرالیا دارای آب و هوای حاره ای و بارانهای موسمی و جنوب غربی این کشور دارای آب و هوای مدیترانه ای و جنوب شرقی دارای آب و هوای گرم می باشد.

اقتصاد

پول رسمی این کشور دلار استرالیا می باشد. استرالیا کشور ثروتمندیست با درآمد سرانه 66,984 دلاری که پنجمین درآمد سرانه را در دنیا دارد. همچنین نرخ فقر در این کشور بسیار پایین است و از لحاظ اقتصادی دوازدهمین کشور قدرتمند اقتصادی دنیا می باشد.

کیفیت زندگی

استرالیا چهارمین کشور از لحاظ بالاترین امید به زندگی (82 سال) پس از ایسلند، ژاپن و هنگ کنگ می باشد. درآمد خالص سالیانه حدود 30000 دلار در سال می باشد. همچنین 73% از مردم مابین سنین 15 تا 64 سال شاغل هستند. مجموع این عوامل و موارد بسیار دیگر باعث شده تا استرالیا به یکی از بهترین کشورها برای زندگی تبدیل شود.

چرا تحصیل در استرالیا

استرالیا یک از کشورهای پیشرفته جهان است که امروزه خواستگاه بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی میباشد. زبان اصلی این کشور انگلیسی است! هزینه زندگی در استرالیا در مقیاس جهانی نسبت به سایر کشورهای دنیا بسیار بالاست اما در بین کشورهای پیشرفته انگلیسی زبان هزینه زندگی و شهریه پایین تری نسبت به آمریکا و انگلستان دارد. بنابراین تحصیل و زندگی در این کشور به نسبت کشورهای انگلیسی زبان هم رده ی خود برتری دارد .

بالابودن هزینه زندگی در استرالیا باعث نگرانی برخی از متقاضیان ادامه تحصیل در استرالیا شده که با توجه به شرایط اقتصادی این کشور دانشجویان بین المللی در استرالیا اجازه ی استخدام در کارهای دانشجویی را دارند تا بخشی از مخارج زندگی خود را تامین کنند.از دیگر دلایل مهم محبوبیت استرالیا ، نظام آموزشی قوی و تنوع رشته های تحصیلی ارائه شده میباشد. استرالیا یکی از بهترین سیستم های آموزشی جهان را دارد.برخی از مزیت های تحصیل در استرالیا :

  • زبان این کشور انگلیسی است و لهجه مردم بسیار روان میباشد.
  • شهرهای استرالیا برای دانشجویان بین المللی امن و ایده آل هستند.
  • استاندارد زندگی در استرالیا بالاست.
  • اخذ ویزای تحصیلی بدون محدودیت سنی.
  • امکان همراهی خانواده با دانشجو دوره تحصیل در استرالیا.
  • فرصت های شغلی زیادی پس از پایان تحصیل در انتظار دانشجویان در استرالیا وجود دارد.

سیستم آموزشی استرالیا

نظام آموزش عالی این کشور به سه بخش دبستان، دبیرستان و دانشگاه تقسیم میشود.

دبستان: بین 7 تا 8 سال به طول می انجامد.

دبیرستان: بین 3 یا 4 سال بطول می انجامد و مقاطع هفتم تا دهم یا هشتم تا دهم محسوب میشوند.

پیش دانشگاهی: دو سال به طول می انجامد و مقطع یازدهم یا دوازدهم محسوب می شوند.

تحصیل در مقطع دانشگاهی استرالیا شامل دوره های آکادمیک دانشگاه ها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای است.

زبان مورد استفاده در کل سیستم آموزشی استرالیا زبان انگلیسی است. اما در برخی استان ها برخی واحد های درسی به زبان های دیگری نیز ارائه میشوند. برای تحصیل در استرالیا می بایست به زبان انگلیسی تسلط خوبی داشته باشید.

سوالی که بسیاری از متقاضیان ایرانی دارند آن است که “آیا با مدرک دانشگاه های ایران میتوان به ادامه تحصیل پرداخت یا خیر؟!” در پاسخ به این عزیزان باید گفت که دانشگاه های دولتی ایران در نوبت های روزانه و شبانه، آزاد اسلامی، غیرانتفاعی و فنی و حرفه ای دارای اعتبار جهانی بوده و میتوان با داشتن مدرک یکی از دانشگاه های فوق به ادامه تحصیل در کشورهای دیگر پرداخت.

تحصیلات عالی در استرالیا

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی:

مدرک کارشناسی مدرک پایه دانشگاه است و الزام اساسی برای ورود به صنعت می باشد. بعضی صنایع ممکن است به عنوان شرط ورود، آموزش های فنی و حرفه ایِ اضافی درخواست کنند. سیستم آموزشی کارشناسی در استرالیا بسیار شبیه به سیستم آموزشی بریتانیا و کانادا است. مقطع کارشناسی در استرالیا به دو دسته Bachelor’s Degree و Bachelor Honours Degrees تقسیم می‌شود. دسته اول همانند دوره کارشناسی در دیگر کشورها چهار سال به طول می‌انجامد و تمامی دانشجویان تا پایان دوره تحصیل مدرک خود را دریافت می‌کنند. اما دسته دوم شرایط به خصوصی را در بر می‌گیرد که در آن ممکن است دانشجویان یک سال از مدت زمان تحصیل خود را به انجام پژوهش یا شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه گذرانده باشند و یا با معدل بسیار بالایی فارغ‌التحصیل شده باشند. دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در استرالیا را داشته باشند، اغلب توسط دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به تعیین نوع کارشناسی آن‌ها تصمیم‌گیری می‌گردد.

گواهینامه های تحصیلات تکمیلی: برای کسب این گواهینامه باید به ۶ ماه تحصیل پس از یک برنامه ی کارشناسی یا در جهت توسعه ی دانش فنی و حرفه ای و مهارت در یک حوزه ی حرفه ای جدید پرداخت.

دیپلم تحصیلات تکمیلی: آموزش های ارائه شده در این سطح، مهارت های فردی کسب شده در مقطع کارشناسی را توسعه می دهند یا مهارت و دانش فنی و حرفه ای را در یک زمینه ی حرفه ایِ جدید ارتقا می بخشند. این دیپلم می تواند به عنوان تخصص بیشتر در یک نظام دانشی منسجم توصیف شود و عموما طول دوره ی آن ۱۲ ماه است.

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد:

در مقطع کارشناسی ارشد هر یک از دانشگاه‌های استرالیا، اعتباری بین‌المللی دارد و فارغ التحصیلان این مقطع می‌توانند در سراسر جهان به کار مشغول شوند. همچنین بر طبق قوانین جدید مهاجرتی استرالیا، فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای دریافت ویزای کاری پس از تحصیل اقدام کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به مدت چهار سال در استرالیا اشتغال داشته باشند .قابل ذکر است برای دریافت ویزای تحصیلی در مقطع ارشد، متقاضیان باید در دوره‌های تمام وقت مورد تایید دپارتمان مهاجرت و شهروندی استرالیا ثبت‌نام کرده و دوره‌های کوتاه مدت کمتر از سه ماه شامل دریافت ویزای تحصیلی نمی‌شوند. تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد به دو دسته Master of Arts (مربوط به رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر) و Master of Science (مربوط به رشته‌های علمی و تخصصی) تقسیم می‌شود و دانشجویان می‌توانند در طیف وسیعی از رشته‌های ارائه شده توسط دانشگاه‌های استرالیا اقدام کنند.مدارک کارشناسی ارشد شامل ارتقای مهارت های حرفه ایِ خاص و مهارت های فنی و حرفه ای می باشد. مدرک کارشناسی ارشد اصولا حاصل پژوهش یا دروس ترمی یا ترکیبی از این دو می باشد. تحصیل شامل دستیابی به درک عمیقی از یک حوزه خاص دانش می شود که عموما با تحقیقات مستقل حاصل می شود.کسب مدرک کارشناسی ارشد یک سال پس از دریافت مدرک کارشناسیِ ممتاز و یا دو سال پس از مدرک کارشناسی وقت می گیرد.

تحصیل در دکترا

تحصیل در مقطع دکتری در استرالیا معمولا سه سال بطول می انجامد. شروع سال تحصیلی در مقطع دکترا در هر سال از ماه فوریه میباشد و در ماه نوامبر نیز به پایان میرسد.

برخی از علل علاقه مندی دانشجویان برای شرکت در مقاطع دکترای دانشگاه های استرالیا به شرح زیر است:

  • وجود 6 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر جهان در استرالیا
  • وجود برخی رشته های تحصیلی منحصر به فرد در استرالیا که در سایر دانشگاه های جهان ارائه نمی شوند.
  • حداقل 4 سال اجازه اقامت و کار در استرالیا پس از اخذ دکترا
ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی دانشگاه سال تاسیس موقعیت جغرافیایی
1 Australian National University (ANU) 24th 1946 کانبرا
2 University of Melbourne (UM) 39th 1853 ملبورن
3 University of Sydney(USYD) 42th 1850 سیدنی
4 University of New South Wales (UNSW) 45th 1841 سیدنی
5 University of Queensland (UQ) 48th 1900 کوئینزلند
6 Monash University (MON) 59th 1958 ملبورن
7 University of Western Australia (UWA) 91th 1911 پرث
8 University of Adelaide (AU) 114th 1874 ادلاید
9 University of Technology Sydney (UTS) 160th 1998 سیدنی
10 University of Newcastle (UON) 214th 1965 نیوکاسل

بهترین رشته‌ها برای تحصیل در استرالیا عبارتند از:

مهندسی و فناوری

رشته‌هایی چون مهندسی شهری، مهندسی الکترونیک، مهندسی اتومبیل، فناوری اطلاعاتی، کاربردهای رایانه و…از بهترین برنامه های مهندسی ارائه شده است. مزایای مختلفی چون تسهیلات پژوهشی پیشرفته، بازار کار پس از فارغ‌التحصیلی و اعتبار جهانی مدارک دانشگاهی موجب می‌شوند تا این رشته دانشجویان بین‌المللی زیادی را به ویژه از میان ایرانی‌ها و هندی‌ها به خود جذب کند. همچنین بسیاری از دانشگاه‌های این کشوردارای اعتبار جهانی هستند. ، به طور مثال دانشگاه نیو ساوت ولز رتبه 37 و دانشگاه ملبورن رتبه 41 جهانی را در علوم کامپیوتر و فناوری کسب کرده‌اند.

حسابداری و امور مالی

دومین رشته پرطرفدار دانشجویان بین‌المللی، رشته حسابداری و امور مالی است. که دانشجویان این رشته ها می توانند دربرنامه حرفه‌ای یک ساله (PYP) شرکت کنند. که در آن کلاس‌های دانشگاهی با تجربه شغلی ترکیب می‌شوند. بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا برنامه‌هایی مشترک با کسب‌ و کارهای مشهور در حوزه حسابداری همچون CPA Australia برگزار می‌کنند. دانشگاه‌های استرالیا در زمینه حسابداری و امور مالی در رتبه‌های بالای جهانی قرار دارند؛ دانشگاه نیو ساوت ولز و دانشگاه ملبورن در رتبه 15 و 16 جهانی در این زمینه قرار گرفته‌ و دانشگاه سیدنی، موناش، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کویینزلند و دانشگاه آدلاید نیز در زمره 50 دانشگاه برتر این رشته هستند.

مدیریت

رشته مدیریت به ویژه MBA از برترین رشته‌های دانشگاهی در سراسر جهان محسوب می‌شود. دانشگاه‌های برتر استرالیا مانند دانشگاه ملبورن، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه مک کواری رشته‌های مدیریتی را ارائه داده و در میان 100 دانشگاه برتر جهان در این زمینه قرار دارند. مزیت تحصیل مدیریت در استرالیا عدم نیاز به شرکت در آزمون GMAT است که در دیگر کشورها ضرورت دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند در رشته دوگانه حسابداری-مدیریت (MPA-MBA) شرکت کرده و پس از فارغ‌التحصیلی به عنوان یک حسابدار حرفه‌ای در سمت‌های مدیریتی مشغول به کار شوند. دانشگاه کانبرا، دانشگاه جیمز کوک، دانشگاه کوئینزلند جنوبی و دانشگاه کاتولیک استرالیا از جمله دانشگاه‌هایی هستند که این رشته دوگانه را ارائه می‌دهند.

آموزش و پرورش

پنج دانشگاه موناش، ملبورن، سیدنی، کوئینزلند و دیکین در لیست پنجاه دانشگاه برتر این رشته است، می‌توان مطمئن بود که برای تحصیلات تکمیلی در رشته آموزش کشور استرالیا بهترین انتخاب خواهد بود.

علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعات

دانشجویان می‌توانند در رشته‌هایی چون کامپیوتر-MBA و یا MBA-فناوری اطلاعات تحصیل کنند که یک مزیت برای دانشگاه های استرالیا محسوب می شود. پس از فارغ‌التحصیلی در مشاغل مدیریتی مراکز پیشگام در صنعت فناوری و کامپیوتر استخدام شوند. دانشگاه ملبورن با رتبه 32 و دانشگاه ملی استرالیا با رتبه 41 در این حوزه، بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل علوم کامپیوتری و فناوری اطلاعاتی در استرالیا هستند.

ارزان ترین دانشگاه ها

می توانید با تحصیل در دانشگاه‌های با رتبه پایین‌تر، نه تنها همچنان از استانداردهای بالای آموزشی در کشور استرالیا برخوردار شوید، بلکه کمی در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های استرالیا برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی عبارتند از:

1-دانشگاه دیوینیتی، متوسط شهریه 14000 دلار در سال

2- دانشگاه کویینزلند جنوبی، متوسط شهریه 24000 دلار در سال

3- دانشگاه کویینزلند، متوسط شهریه 24000 دلار در سال

4- دانشگاه سان شاین کوست، متوسط شهریه 26000 دلار در سال

5- دانشگاه کنبرا، متوسط شهریه 26000 دلار در سال

6- دانشگاه چارلز داروین، متوسط شهریه 26000 دلار در سال

7- دانشگاه کراس جنوبی، متوسط شهریه 27000 دلار در سال

8- دانشگاه کاتولیک استرالیا، متوسط شهریه 27000 دلار در سال

9- دانشگاه ویکتوریا، متوسط شهریه 28000 دلار در سال

10- دانشگاه نیوانگلند، متوسط شهریه 28000 دلار در سال

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.