تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

اگر قصد تحصیل در آلمان در مقطع تحصیلات تکمیلی را دارید ، راهنمای اختصاصی ما را برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان بررسی کنید.

1. دانشگاه انتخاب کنید 

بنابراین ، شما در مورد آلمان به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور تصمیم گرفته اید – اکنون وقت آن است که دوره و دانشگاه مناسب خود را انتخاب کنید. سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) دارای یک  پایگاه داده تقریبا 2000 برنامه برای جستجو از جمله 1،389 برنامه به زبان انگلیسی در دسترس است.

متأسفانه فرصت های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی  در مقطع کارشناسی در حال حاضر نسبتاً محدود است ، هر چند دوره هایی به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شود (به طور معمول دو تا چهار ترم اول با انگلیسی شروع می شود و سپس به آلمانی تغییر می کند). این به شما امکان می دهد در حالی که مهارت خود را در زبان آلمانی ارتقا می دهید ، به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، به ویژه که دانشگاه شما ممکن است کلاس های زبان آلمانی را ارائه دهد.

همچنین می توانید  هنگام تصمیم گیری ، آخرین رتبه بندی برتربن دانشگاه های آلمان را در نظر بگیرید یا  برای یافتن برترین موسسات آلمان در رشته خود ، با استفاده از ابزار مقایسه ، به شما کمک می کند تا دانشگاه های معتبر را رتبه بندی کنید .

2. شرایط پذیرش را بررسی کنید 

قبل از اقدام ، بررسی کنید که مدارک فعلی شما توسط دانشگاه انتخابی شما شناخته شده است. برای تحصیل در آلمان شما باید یک  Hochschulzugangsberechtigung  (HZB) ، به معنای “صلاحیت ورودی آموزش عالی” داشته باشید.

برای دانشجویان دوره کارشناسی احتمالا ، مدرک دیپلم دبیرستان ، گواهی ترک تحصیل یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه معمولاً کافی است و DAAD دارای یک  پایگاه داده  از اطلاعات مربوط به شرایط پذیرش برای کشورهای منتخب است. دانش آموزانی که مدارک تحصیلی خارج از اروپا را دارند ممکن است مجبور به شرکت درآزمون ورودی Feststellungsprüfung باشند پس از شرکت در یک دوره مقدماتی  Studienkolleg ، گرچه دانشجویان با موفقیت بالا می توانند از این طریق عبور کنند.

همچنین باید شرایط زبان را بررسی کنید. بیشتر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و متقاضیان بین المللی را ملزم به ارائه مدرک مهارت در زبان آلمانی می کند. برای این منظور دو آزمون اصلی در دسترس است:  Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang  (DSH ، به معنی “آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه”) و TestDaF.

به همین ترتیب ، اگر دوره شما به زبان انگلیسی تدریس شود ، مگر اینکه بومی زبان باشید یا قبلاً به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشید ، باید دانش خود را در مورد زبان با آزمون مانند آیلتس  یا  تافل اثبات کنید   دانشگاه ها معمولاً نمره / امتیازات مورد نیاز خود را در وب سایت های خود اعلام می کنند.

3. امور مالی خود را مرتب کنید 

برای تحقق شرایط ویزای دانشجویی ، شما باید اثبات کنید که حدود 8،700 یورو در سال  (10،000 دلار آمریکا) برای تأمین هزینه های زندگی خود دارید یا به آنها دسترسی  دارید ، اگرچه بسته به نوع خود ممکن است نیاز بیشتری داشته باشید. سبک زندگی و عادت های خرج کردن (به طور متوسط ​​دانش آموز 850 یورو / 975 دلار آمریکا در ماه هزینه می کند). هزینه های زندگی نیز بسته به مکان متفاوت است. بر اساس نظرسنجی هزینه زندگی مرسر ، مونیخ در حال حاضر گران ترین شهر کشور است.

اگر نگران هزینه ها هستید ،  بورسیه های تحصیلی  برای حمایت از دانشجویانی که در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی تحصیل می کنند وجود دارد.

4. درخواست کنید!

برای اکثر موضوعات می توانید مستقیماً به دفتر بین المللی دانشگاه مراجعه کنید. متناوباً ، می توانید از وب سایت  www.uni-assist.de ، یک پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین المللی ، که توسط سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) اداره می شود ، استفاده کنید ، اگرچه همه دانشگاه ها از این استفاده نمی کنند. ممکن است بخواهید برای دوره های متعدد و دانشگاه ها جداگانه اقدام کنید تا شانس پذیرش خود را افزایش دهید.

در بسیاری از دانشگاه های آلمان می توان سالانه دو بار درخواست پذیرش داد – شروع تحصیل یا در ترم زمستان یا تابستان. به طور کلی ، درخواست های ثبت نام در زمستان باید تا 15 ژوئیه و درخواست های ثبت نام در تابستان تا 15 ژانویه انجام شود. با این حال ، مهلت برنامه ها بین موسسات متفاوت است و ممکن است یک موسسه مهلت های مختلفی را برای هر برنامه تعیین کند – حتما تاریخ های خاص دوره انتخاب شده خود را به دقت بررسی کنید.

توصیه می شود حداقل شش هفته قبل از مهلت مقرر برنامه ها را ارسال کنید تا در صورت از دست دادن اطلاعات ، زمان اصلاحات یا اضافات را تضمین کنید. شما باید انتظار داشته باشید که تقریباً یک یا دو ماه پس از پایان مهلت قانونی ، پذیرش یا رد رسمی دریافت کنید.

اسناد خاص مورد نیاز و روند درخواست توسط هر موسسه تنظیم می شود ، اما معمولاً از شما خواسته می شود که این موارد را ارسال کنید:

 • یک کپی تأیید شده از دیپلم دبیرستان یا مدارک قبلی و سایر مدارک مرتبط به زبان اصلی
 • یک نمای کلی ترجمه شده از ماژول ها و نمرات دوره شما
 • عکس پاسپورت
 • یک کپی از گذرنامه شما (اطلاعات شخصی و صفحه شناسنامه عکس)
 • اثبات مهارت زبان (گواهی آزمون یا معادل آنلاین)

همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه درخواست باشید.

برای برخی از دروس ، در سراسر کشور تعداد دانش آموزانی که می توانند ثبت نام کنند محدودیت دارد. برای این رشته ها (عمدتا علوم زندگی) ، دانشجویان اتحادیه اروپا (به علاوه نروژ ، ایسلند یا لیختن اشتاین) باید از طریق  بنیاد پذیرش آموزش عالی درخواست دهند . دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید به طور معمول اقدام کنند.

5- بیمه درمانی کنید 

قبل از ترک کشور خود باید اطمینان حاصل کنید که برای تأمین هزینه های زندگی خود در آلمان ، بیمه درمانی خریداری کرده اید. این مورد هم قبل از ثبت نام و هم قبل از گرفتن ویزای دانشجویی و / یا اجازه اقامت لازم است. اگر مقیم کشوری در اتحادیه اروپا یا EEA هستید ، باید یک توافق نامه تأمین اجتماعی بین کشور شما و آلمان منعقد شود. این بدان معنی است که اگر در کشور خود بیمه بهداشت عمومی دارید ، باید در آلمان نیز تحت پوشش بیمه باشید. برای استفاده از این مزایا (اخذ مجانی) به طور کلی باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) دریافت کنید.

اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست ، انتظار دارید برای پوشش این هزینه ماهانه بین 80 یورو (92 دلار آمریکا) تا 160 یورو (176 دلار آمریکا) بپردازید. اگر شما بیش از 30 سال داشته باشید ، هزینه بالاتر است و اگر هنگام شروع دوره خود بیش از 29 سال داشته باشید ، فقط می توانید بیمه خصوصی دریافت کنید.

6. ویزای دانشجویی آلمان را دریافت کنید 

شرایط اخذ ویزای دانشجویی برای آلمان به کشور مبدا شما بستگی دارد. شما می توانید مروری بر کشورهایی که ویزای دانشجویی برای آنها مورد نیاز است یا مورد نیاز نیست را در وب سایت اداره فدرال خارجه مشاهده کنید. برای اطلاع از چگونگی دریافت ویزای دانشجویی آلمان و اجازه اقامت می توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید.

7. محل اقامت پیدا کنید 

هنگامی که در یک دوره و ویزای دانشجویی خود جای گرفتید ، توصیه می شود که به جستجوی محل اقامت بپردازید ، زیرا متأسفانه اکثر دانشگاههای آلمان امکان ثبت نام دانشجویان را ندارند. اجاره به احتمال زیاد بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و بسته به اینکه در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید متفاوت خواهد بود. در شهرهای بزرگ آلمان غربی (به عنوان مثال دوسلدورف ، کلن و غیره) و شهرهای کوچک دانشجویی مانند هایدلبرگ و فرایبورگ ، باید انتظار داشته باشید كه اندكی بیشتر از هزینه زندگی در شرق آلمان (یعنی برلین) بپردازید.

هنگامی که مکانی برای زندگی پیدا کردید ، باید در “دفتر ثبت نام ساکنان” (Einwohnermeldeamt) یا “اداره شهروندان” (Bürgeramt) ثبت نام کنید.

8. ثبت نام کنید 

قبل از شروع دوره خود و استفاده از امکانات دانشگاه مانند کتابخانه باید ثبت نام کنید. همچنین باید قبل از شروع هر ترم مجدداً ثبت نام کنید. این هزینه بسته به دانشگاه معمولاً بین 150 تا 250 یورو (170-290 دلار آمریکا) است. برای “Semesterticket” که هزینه های حمل و نقل عمومی را برای شش ماه پوشش می دهد ، ممکن است حدود 180 یورو (205 ~ دلار آمریکا) هزینه اضافی پرداخت شود.

مدارکی که معمولاً برای ثبت نام نیاز دارید:

 • گذرنامه شما با ویزا یا اجازه اقامت
 • چند عکس پاسپورت
 • فرم ثبت نام تکمیل شده
 • گواهینامه ورود به دوره آموزش عالی ، یا گواهینامه های اصلی یا کپی ها و ترجمه های رسمی تأیید شده
 • اعلامیه پذیرش
 • مدارک دانش کافی آلمانی (یا انگلیسی)
 • مدارک بیمه قانونی قانونی در آلمان
 • رسید پرداخت برای هزینه ترم

پس از ثبت نام ، شما یک گواهینامه ثبت نام دریافت خواهید کرد که به عنوان شناسنامه موقت دانشجویی عمل می کند ، به شما امکان می دهد برای اجازه اقامت خود ثبت نام کنید و در کلاس ها ثبت نام کنید.

9. زندگی دانشجویی را در آلمان حل کنید 

تبریک می گویم ، شما برای شروع تحصیلات خود در آلمان باید (بیشتر) کاملاً آماده باشید! بسته بندی همه موارد ضروری و همچنین ترتیب چند مورد مهم دیگر را فراموش نکنید  :

 • اگر قبلاً محل اقامت خود را پیدا نکرده اید ، پس از یافتن محل اقامت باید در اداره ثبت احوال شهر خود (Einwohnermeldeamt یا Bürgeramt) ثبت نام کنید. پس از ثبت نام ، سندی در تأیید ثبت نام خود در آن آدرس دریافت خواهید کرد ، سپس می توانید از آن برای مرحله بعدی استفاده کنید …
 • یک حساب بانکی دانشجویی دریافت کنید. اکثر بانک ها این موارد را به صورت رایگان ارائه می دهند و این کار مدیریت پرداخت های منظم شما (مانند محل اقامت) را بسیار آسان می کند.
 • اگر می خواهید در حین تحصیل شغل پاره وقت پیدا کنید ، می توانید نحوه کار این برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا را در اینجا بیابید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.